plenfrderues

listopad 2018

W czwartek 7 czerwca b. r. w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie miało miejsce wydarzenie kulturalne o nazwie "Z książką na walizkach" z cyklu XV Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodzieżą". Tematem przewodnim szeregu spotkań autorskich odbywających się na Dolnym Śląsku w dniach od 6 do 9 czerwca było hasło "Polska na szóstkę". W tym roku w Gminnym Centrum Kultury w Żórawinie gościła pani Emilia Kiereś - autorka i tłumaczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także ilustratorka i redaktorka. Pisarka debiutowała w 2008 r. powieścią dla dzieci zatytułowaną Srebrny dzwoneczek. Książka otrzymała w 2010 r. nagrodę czytelników w konkursie wortalu literackiego granice.pl "Najlepsza książka dla młodych czytelników " w kategorii :"Książka dla najmłodszych", a w 2011 r. została wpisana na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliotehek w Monachium. W 2011 r. ukazała się kolejna powieść pt. Brat, która otrzymała w 2012 r. nominację do nagrody Dobre Strony oraz wyróżnienie jury XIX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a w rok później wyróżnienie w konkursie "Książka Przyjazna Dziecku". W 2012 r. redakcja czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" przyznała autorce Emilii Kiereś nagrodę „Guliwer w krainie Olbrzymów”. Kolejna powieść pisarki pt. Kwadrans z 2013 r. otrzymała w 2014 r. nominację jury do XXI Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, podobnie jak powieść Rzeka wydana w 2014 r., która otrzymała nominację do XXII Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2015 r. i w tymże roku wyróżnienie honorowe jury dziecięcego w II konkursie "Książka Przyjazna Dziecku". Natomiast wydana w 2016 r. powieść pt. Haczyk otrzymała nominację jury i internautów w plebiscycie wortalu literackiego granice.pl "Najlepsza książka na lato" w kategorii "Książka dla młodzieży", a w 2017 r. zdobyła nominację do XXIV Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W spotkaniu autorskim odbywającym się w Gminnym Centrum Kultury w Żórawinie uczestniczyły dzieci z dwóch klas III ze Szkoły Podstawowej w Żórawinie wraz z wychowawczyniami. Pisarka opowiadała im o procesie tworzenia własnych książek oraz, w niekonwencjonalny sposób, o języku jako o tworzywie pisarza. Zapoznała uczestników spotkania z fragmentami kilku swoich powieści. Dzieci rozmawiały z autorką o źródłach inspiracji jej twórczości, jak długo jest pisarką i czy od zawsze chciała nią być. Pod koniec pani Emilia podpisywała zakupione przez dzieci książki.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za zainteresowanie imprezą.

Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

fot. Anna Janiczek